Énekelt versekkel Ausztráliában
2017 január-februárjában a Hangraforgó együttes zenei körúton vett részt Ausztráliában, melynek során több nagyváros magyar közösségeit felkeresték. A koncertek mellett jutott idő a városok és a természet bejárására is. Úti élményeikből adtak képes beszámolót március 23-án, csütörtökön a megyei könyvtár klubhelyiségében.
Hosszabb szünet után gyűlt össze újra a Hangraforgó Klub közönsége, a színpadon otthonos hangszerek látványa helyett azonban ezúttal a vetítővászoné volt a főszerep. Az est főszereplői F. Sipos Bea és Faggyas László, a Hangraforgó együttes tagjai voltak, kiegészülve lányukkal Faggyas Csengével. A hivatásos úti beszámolókat látogató közönség az átlagoshoz képest ezúttal mást kaphatott: többet is, kevesebbet is a megszokottnál. Nem egy standard „bakancslistás” turistaút állomásai elevenedtek meg a képsorokban, nem is földrajzi vagy zoológiai ismeretterjesztő előadás – elsősorban a zenei események alakították az utazás menetrendjét és ritmusát.
A háromévente megrendezésre kerülő Ausztráliai Magyar Találkozó hívta életre az utazást, és teremtette meg az anyagi feltételeit. Január 4-9-ig gyűltek össze az ausztráliai magyarok Sidney-ben, ahol az egyetemi kampusz adott otthont a találkozónak: kinti és anyaországi előadók gálaműsora, tudományos és művészeti előadások, néptánckurzus, táncház, közös hajókirándulás, ökumenikus istentisztelet – a kint élő kb. 60-70 ezres lélekszámú magyarság összetartozását immár 16. alkalommal igyekeznek erősíteni. A találkozót követően pedig számos alkalom adódott a kisközösségek felkeresésére, így az utazás folytatódott Brisbane-en, Gold Coast-on, Perth-ön keresztül a melbourne-i végállomásig, gyerek- és felnőtt közönség előtt, idősek otthonában, magyar iskolákban, ’56-osok társaságában, Radnóti-esten, istentiszteleteken.
S közben feltárultak a látnivalók is: az operaház, a Harbour Bridge, a Hyde park, a botanikus kert Sidney-ben, állatkertek, nemzeti parkok, a Csendes-óceán, a Blue Mountain sziklái, a híres Great Ocean Road és a Tizenkét Apostol, perth-i városkép, és William Rickett csodálatos szobrain keresztül feltárult valamennyi Ausztrália őslakosainak világából is. És persze személyes élmények is fűszerezték a beszámolót: megtudhattuk, hogy a napszemüveg és a szalmakalap nemcsak divatcikk, hanem alapfelszerelés a forró tengerparti nyárban, hogy milyen élményt és megpróbáltatást jelentett a baloldali közlekedés Ausztrália legnagyobb városában, hogy milyen a fák tetejéről látni az óriási páfrányokat, és hogy nem minden bumeráng repül vissza a gazdájához…
A közönség ezúttal vetítés útján jutott zenei élményhez: a különböző kinti koncerteken készült felvételekből hallgathatott néhányat, illusztrációképpen.
A Hangraforgó Klub áprilisban már a megszokott időpontban – vagyis a hónap első péntekjén –, április 7-én várja újra az érdeklődőket: a 200 éve született Arany Jánosról emlékezünk meg a klub vendégével, Kis Pál István szépíró-versművessel Szekszárdról.
Fotók: Molnár György, a GYAK és a Győri Fotóklub Egyesület tagja