Élete a színház

Udvaros Dorottya volt a Szabadhegyi Találkozások vendége

A József Attila Művelődési Házban megrendezett Szabadhegyi Találkozások beszélgetős sorozat legújabb műsora alkalmával november 24-én a hazai színművészet egyik legjelesebb képviselőjét, Udvaros Dorottyát, a Nemzeti Színház színművészét láthatták a házat zsúfolásig megtöltő érdeklődők.

A beszélgetés során kiderült, hogy művészcsaládból származik, hiszen édesanyja Dévay Camilla is színész volt, édesapja pedig Udvaros Béla rendező, aki szerencsére még ma, 90 évesen is jó egészségnek örvend. A Színművészeti Főiskolára harmadik próbálkozásra vették fel. Ennek elvégzése után Szolnokon, a Nemzeti Színházban, majd Kaposváron játszott. Onnan a Katonába került, később az Új Színház, a Bárka, végül pedig az új Nemzeti Színház színésze lett, mindhárom eddigi igazgató regnálása alatt a társulat tagja volt. Művészi tevékenysége elismeréseként Jászai-, és Kossuth-díjat is kapott.

Nagyon sok filmben játszott, különösen pályafutása korábbi szakaszában, amikor még évente több tucat alkotás készült celluloidra. Leginkább ismert talán a Te rongyos élet, melyet Bacsó Péter rendezett. Mostanában kisebb szünet volt, de már készül a Mi kis falunk, melyben többek között Csuja Imrével, Reviczky Gáborral lesz látható. Tulajdonképpen sosem volt civil élete, hiszen már kisgyermekként is a színház levegőjét szívta. Legnagyobb félelme, hogy édesanyjához hasonlóan a leendő unokája majd őt sem ismeri meg igazán, csak egy távoli nagymama lesz a számára. Nagyon sokan a színházban látható isteni dívával azonosítják. De ugyanúgy ő az is, aki lazán lemegy a piacra bevásárolni, és nem érdekli, ha valaki ezen megrökönyödik.

Bárány Zsolt
Fotók: Szabó Béla

2016.11.30