Tolkien Klub Győrben
A fővároson innen és túl nagy valószínűséggel az egyetlen vidéki Tolkien Klub Győrben működik. Négy lelkes rajongó alapította, különböző korúak, más-más szakma képviselői, de az angol író, J. R. R. Tolkien munkássága iránti apadhatatlan érdeklődésük összetartja őket. Többek között erről is mesél beszélgetőpartnerem, Vaday Tamás klubalapító, aki foglalkozására nézve közgazdász, három felnőtt gyermek édesapja. Azt is elárulja, hogy a zenéért is lelkesedik, két kórus tagja.
Hogyan „fertőződött” meg Tolkien világával?
A 90-es években találkoztam A Gyűrűk Urával, majd más Tolkien művekkel, azután a 2000-es évek elején jöttek a filmek. Ez végleg beszippantott ebbe a világba, de nagy fellángolást hozott a rajongók körében is. 2002-ben megalakult a lassan huszonöt éve aktív Magyar Tolkien Társaság, amellyel egy internetes kvízen keresztül kerültem kapcsolatba. A legjobbak nyereménye belépő volt egy akkor egyedülálló és nagyszabású Gyűrűk Ura-maratonra, a MOM-ba, ahol a három rész extra verzióját vetítették (akkor jelent meg a harmadik rész bővített változata). Addig ilyet senki nem csinált még. Sikerült nyernem, nagy élmény volt, több rajongóval is megismerkedhettem. Ahogy a gyerekeim nagyobbak lettek, őket is „megfertőztem”. 2010 körül nagyfiammal eljutottunk a budapesti Tolkien Napra, amely a Magyar Tolkien Társaság legnagyobb létszámú rendezvénye, általában az író születésnapja körül, január elején rendezik. Nagyszabású Tolkien Napokat tartottak több budapesti moziban (Uránia, Corvin stb.) akkor is, amikor jöttek a hobbit filmek. Azokra is elmentünk, és azóta, azt hiszem, nem hagytunk ki egyet sem. Most már leginkább a lányommal járunk a hasonló rendezvényekre.
A rajongásból született meg a helyi klub ötlete. Mikor és hogyan indult a győri Tolkien Klub?
Öt-hat évvel ezelőtt, mivel annyira tetszettek a budapesti rendezvények, fogalmazódott meg bennem a klub ötlete. Fantasztikus élmény az MTT egész napos programjain részt venni, amely nagyon sokszínű, előadások, néha színielőadás, zene, vetélkedők, játékok, társasjáték, szabadulószoba kapcsolódik ehhez. Tartanak ugyanakkor több kisebb rendezvényt is, zárt térben vagy a szabadban (pl. tavaszköszöntő, nyárköszöntő, Tolkien Olvasás Napja stb.), de vidékről nagyon nehéz eljutni hétköznap. Ez vetette fel bennem a gondolatot, hogy hátha Győrben is találnánk annyi embert, amennyivel érdemes összejönni. Az itteni Tolkien Klubot négyen alapítottuk meg, a lányom volt az egyetlen diák, a többiek különböző foglalkozású felnőttek. Az első eseményünket 2020 tavaszán tartottuk volna, de a pandémia zárlatának elrendelése keresztülhúzta számításainkat, ősz lett, mire az első találkozót sikerült összehozni. Azóta nagyjából havonta találkozunk. Nem hivatalos szervezetként, hanem baráti társaságként működünk, ezért szigorúan vett éves munkatervünk sincsen, de terveink vannak bőven. Mi négyen, az alapítók egyébként az MTT tagjai is vagyunk.
Mi mindent lehet csinálni egy ilyen klubban?
Rendkívül változatosak a programok. Népszerű a kvízjáték, ahová lelkes tagjaink készülnek fel, rengeteg témába illő társasjáték jelent már meg, ezek közül többel mi is rendelkezünk, van olyan, amit mi igazítottunk vagy bővítettünk ki a témához. Legnépszerűbbek az előadások, amelyeken meglehetősen speciális témák kerülnek terítékre. Általában az MTT előadói közül szoktunk meghívni valakit, jó néhány Tolkien-kutató megfordult már nálunk. Voltunk kirándulni is, egy alkalommal a Szigetközben, találtunk erre megfelelő apropót, Tolkien halála évfordulóján, szeptember 3-án pedig kimentünk a Bakonyba, és festői, fantáziát megmozgató környezetben gyújtottunk mécsest, és beszélgettünk a Tolkien világában is felbukkanó halál és öröklét kérdéseiről. Az utóbbi két évben az író születésnapján, szigorúan véve január 3-án is összegyűltünk, erre a belvárosban találtunk egy miliőjében megfelelő helyszínt, a John Bull Pubot.
Milyen előadásokra számíthat az, aki elmegy a klubtalálkozóra?
Legutóbb Kálmán Dániel nagyszerű előadását hallhattuk, amely Középfölde címereinek világába vezette be nemcsak a Tolkien-rajongókat, hanem olyanokat is, akik a történelem vagy a címertan iránt érdeklődnek, pár héttel korábban pedig Füzessy Tamás tartott egy előadást Lúthienről, a modern irodalom talán első „igazi” hősnőjéről. Két ízben én is vállalkoztam előadást tartani, ami az egyik legsikeresebb rendezvényünk lett. Mivel a zene is a szívem csücske, az előadás témája ez lett, vagyis a zene szerepe Tolkien műveiben és a Tolkien művei ihlette zenék. A rengeteg zenei részlettel illusztrált maratoni, két és fél órás előadásomat visszatapsolták, meg kellett ismételni egy másik időpontban egy külső helyszínen. Sok zenekedvelő barátom érdeklődött a program iránt, olyanok is, akik kevésbé ismerik Tolkien világát.
Milyen programokra készülnek a közeljövőben?
Április 11-én lesz egy előadás, amely a télen bemutatott Rohírok háborúja című filmhez kapcsolódóan azt a kérdést feszegeti, hogy Hol volt Gondor, amikor Nyugatvég (Nyugathalom) elesett? Ezt egyik klubtagunk, Horváth Boglárka Szilvia tartja, aki már Budapesten, az idei Tolkien Napon is szerepelt ezzel a témával. Április 25-én pedig Középfölde ünnepeiről lesz egy előadásunk, amelyet Mikesy Anna, az MTT elnökségi tagja tart.
Fontos a Klub számára, hogy más társaságokkal is tartsa a kapcsolatot?
Mindenképpen, hiszen így lehet fejlődni. Mi is kipróbáljuk magunkat máshol, klubként is, legutóbb egy kvízestre neveztünk be, és ügyesen győztünk is. És mi is nyertünk vele, hiszen az ott megismert emberek közül többen érdeklődtek a rendezvényeink iránt.
Az MTT egyébként számon tart bennünket, és hivatalos kiadványában (Lassi Laurië) már többször megjelent a győri klubról írás, de a sokezres Facebook-követőtábor számára is ismerősek lehetünk.
A klubfoglalkozásokat a Révai-gimnázium kollégiumában tartják. A következő programjukat, a Tolkien-olvasó napot azonban a Dr. Kovács Pál Könyvtár és Közösségi Tér Kisfaludy Károly Könyvtárában tartják. Honnan jött az ötlet?
Az MTT a tavalyi Tolkien-napot az Országos Idegennyelvű Könyvtárban tartotta, egy együttműködés eredményeként az MTT könyvtára tulajdonképpen helyet kapott ott, és így nyilvánossá vált bő kétszáz különböző nyelvű, általa írt vagy róla szóló kötet. Nagyon fellelkesített, ezért vettem fel a kapcsolatot a győri könyvtárral, hogy az idén elsőként itt szervezzük meg a Tolkien Olvasás Napját.
Miről szól egy ilyen esemény?
A brit Tolkien Társaság, a Tolkien Society 2003-ban tartotta meg először a Tolkien Olvasás Napját, amelyet március 25-én rendeznek meg, ma már világszerte. Ez azért fontos dátum, mert ez Sauron bukásának a napja. Nekünk ragaszkodnunk kell a péntekhez, hogy a diákok is, akik esetleg kollégisták, el tudjanak jönni, ezért 2025-ben március 28-án tartjuk. A Tolkien Society minden évben kiír egy témát, az idei a Szövetség és Közösség. A résztvevők ezzel kapcsolatban készülhetnek, hoznak részleteket, idézeteket, amelyeket felolvasunk egymásnak, és megvitatunk, beszélünk róla. Mi is ezt a témát szoktuk követni, az elmúlt években volt már szó szerelemről és barátságról, utazásról és kalandról, tavaly szolgálatról és áldozatról. 2022-ben, amikor kitört az orosz–ukrán háború, mi kibővítettük a „hivatalos” témát a háború és béke kérdéseivel.
Akiknek sikerül felkelteni az érdeklődését, hol értesülhetnek a programjaikról?
A győri klub egyetlen nyilvános fóruma a Facebookon, Tolkien Klub Győr név alatt található, ott hirdetjük meg az eseményeinket, illetve ismerősök, barátok útján. Átlagban havonta egyszer találkozunk. Nincs semmilyen korlátozás, az általános iskolástól a 70+-os korosztályig érdeklődnek irántunk nemre, szakmai képzettségre való tekintet nélkül, ami közös, az Tolkien világa iránti rajongás és tudásszomj.
A Tolkien Klub Győr 2025. március 28-án, a Kisfaludy Károly Könyvtár 2. emeleti rendezvénytermében, a Tolkien Olvasás Napja keretében közösségi felolvasást tart, az érdeklődőket szeretettel várják. A program részleteit a győri könyvtár honlapján, J. R. R. Tolkien műveit pedig a győri könyvtár polcain is megtalálják.
SzaSzi
Fotók: Márné Tóth Krisztina