A csend világnapja – szeptember 14.
Egyik egyre csökkenő és beszennyeződő kincsünk a csend. Külső és belső zajok egyaránt nehezítik a nyugalom és elmélyülés elérését, ami pedig alapvető feltétele szellemi, lelki és fizikai jólétünknek. Ezért fontos emlékeztetnünk magunkat, és ha szükséges, újratanulnunk az elcsendesedés képességét.
„Létezik benned a csendnek egy olyan tisztása, egy rejtett szentély, ahová bármikor visszatérhetsz, és ott az lehetsz, aki valójában vagy.” (Hermann Hesse)
A nemzetközi nap, amelyet Indiában kezdeményeztek először, a mindennapi zaj okozta stressz és figyelemelterelés csökkentésére inspirál. Ahogy az már köztudott, az állandó hangzavar fáradtsághoz és szorongáshoz vezet. Orvosi kutatások igazolják, hogy a csend csökkenti a vérnyomást, lenyugtatja a szívdobogást, a napközbeni nyugodt időszakok pedig jó hatással vannak az általános közérzetre, a stressz-szintre, és ezáltal javítják az alvásminőséget.
Mégsem tapasztalhatunk társadalmi szintű törekvéseket a csend növelésére, ezért egyéni felelősségünk, hogy megteremtsük a magunk számára.
„»A csillag-szárnyas éj nyugalma zeng«
a szív kamráiban, hol tág a tér,
hová visszhangos csendek hangja fér,
s a benső égen kék angyal kereng.”
(Szabó T. Anna: Ünnep – részlet)
Érdemes a hagyományokhoz fordulni, ha szeretnénk mélyebben megérteni az elcsendesedés értékét és jelentőségét. A balinézek az újévüket a csend napjaként ünneplik. A „Nyepi” reggel 6 órától másnap reggel 6 óráig tart. Ezen a különleges ünnepnapon nem hagyják el az otthonaikat, böjtölnek, meditálnak és tartózkodnak minden földi élvezettől. Azaz pont az ellenkezőjét teszik, mint a világ többi részén. Ilyenkor egész Bali bezárkózik. Az üzleti létesítmények nem nyitnak ki, sőt 24 órára még a repülőtér is beszünteti a működését.
„Akkor kiabálunk, amikor elfeledjük, mire képes a csend.” (Ernest Agyemang Yeboah)
Amikor a külső világ becsukódik, a belső végre kinyílhat, teret és időt kap. Meghallgathatjuk lelkünk hangjait, külső megszakítások nélkül reflektálhatunk gondolatainkra és érzelmeinkre. Ez a nap arra is felhívja a figyelmet, hogy a csend az önvizsgálat és a szellemi fejlődés hatékony eszköze. Egyben a harmonizálódás és a gyógyulás kulcsa is.
A Nyepi ünnep előtt a balinézek megtisztulási szertartásokat végeznek, azaz mindent eltávolítanak, ami akadályozhatja az elcsendesedést. Megtisztítják a szent tárgyakat, és elűzik a gonosz szellemeket, valamint igyekeznek helyreállítani az Isten, az emberiség és a természet közötti egyensúlyt.
Az egyre népszerűbb elvonulások mutatják, hogy nagyon sok emberben van igény a nyugalomra, a belső béke megtalálására. Egyre többen indulnak útnak, hogy kivonulva a hétköznapok forgatagából végigjárjanak egy zarándoklatot, amelyek közül az egyik legnépszerűbb az El Camino, azaz Szent Jakab útja.
„A kezdeti nehézségek után egyre inkább megnyílik belső szemed, lelassulsz, és eljutsz lelked csendjéhez. Az életedet átalakító csodát ne az út végétől várd. A csoda menetközben, jelen időben történik. Tartsd nyitva a szíved!” (Tolvaly Ferenc)
Az elcsendesedés és befelé figyelés minden szellemi-lelki fejlődés alapfeltétele. Minden spirituális hagyományban kijelölnek a tanítvány számára egy „csend” időszakot.
Ha szomjazunk a nyugalomra és mélységre, de egyelőre nem tudunk időt szánni egy hosszabb elvonulásra, akkor teremtsünk a mindennapokban egy-egy csendes órát vagy legalább 10 percet, amikor magunkhoz térhetünk. A lelassulást segítheti a klasszikus zene és a lélekhez szóló versek.
Reményik Sándor: Béke
Valami furcsa összehangolódás,
Valami ritka rend –
Széthúzó erők erős egyensúlya,
Mély belső bizonyosság idebent –
Bizonyosság arról, hogy élni jó,
Szenvedni elkerűlhetetlen,
Szeretni tisztán: megistenülés,
Meghalni szép –
S a Kifejezést meglelni mindezekhez,
Megtalálni a felséges Igét:
Az Igét mindezekhez:
A Béke ez.
Orkán ordíthat aztán odakünt,
Robbanhat ezer bomba: kárbament,
De kárt nem okozott.
Bent:
Csend.
A Béke itt kezdődik.
Bent:
Csend.
Isten hozott
Szabados Éva
Forrás: internationaldays.co, Wikipédia, wanderdonna.com, daysoftheyear.com, facebook.com, etcetera.hu, tolvalyferenc.hu
A képek a Wikimedia Commons szabadfelhasználású gyűjteményéből származnak, a szerzői jogtulajdonosok a képek készítői. A felhasznált képek forráshelyei a szerzői jogi feltételekkel és a szerzők megnevezésével a következő linkeken találhatók: 1. kép; 2. kép.