Új fotógaléria nyílt Kőszegen
Magyarország valószínűleg legnagyobb közösségi fotóarchívumát Fortepan néven Szepessy Ákos és Tamási Miklós indította 2010-ben ötezer, jórészt lomtalanításokon talált fotóval. Ezúttal újabb formabontó kísérletként galériát nyitottak a kőszegi Táblaház utcában.
Az archívum elnevezése egyébként az 1922–2007 között Vácon tevékenykedő Forte Fotókémiai Ipar által gyártott fekete-fehér filmre utal. Az első felvételek zöme még ilyen volt. Az eltelt másfél évtized alatt a szabad felhasználású fotóarchívum több mint százezer digitalizált alkotással gazdagodott. Az adományozók, köztük több száz család, amatőr és hivatásos fotósok, illetve közgyűjtemények bővítették a Fortepan gyűjteményét.
Mint a Heti Fortepan 200. számában olvasható: „Kulturális kísérletként tekintenek az alapítók a Fortepan Fotógaléria megnyitására és működtetésére. A nyitó kiállítás anyagát a privát fotóarchívum egy fontos szerzőjének a képeiből válogatták, de ezen kívül minden rendhagyó a kőszegi Táblaház utcában: a kiállítóhely szezonális, nincs teremőr, és a látogatók becsületére alapozzák a belépőjegyek megváltását is.”
A galéria alapítói úgy fogalmaztak: „A célunk elsősorban az, hogy érdekes szerzőket mutassunk be – így teszünk már az első alkalommal is. Lissák Tivadar fotóanyaga is erősíti azt a jellegzetességet, amely a Fortepant leginkább megkülönbözteti a hivatalos archívumoktól: mint sok más szerzőnk, ő is olyan családi krónikás, akinek jóval szélesebb a panorámája egy egyszerű családi fotósénál.”
A Lissák Tivadar fotónaplója – A Fortepanon posztumusz felfedezett fotós tehetség, egy jókedélyű és kíváncsi gépészmérnök képei című tárlat kapcsán Kőszegen a megnyíló Fortepan Fotógalériában, a Táblaház ház 9.-ben a kurátor Virágvölgyi István elmondta: „Az 1909-es születésű mérnöknek veleszületett tehetsége volt a fotózáshoz, és így gyönyörű képeket készített – amiket fél évszázadig csak a család láthatott. Autodidakta amatőr fotósként mindig ott lógott a nyakában a kamera, sok érdekes élethelyzetet örökített meg 1934–48 között. Nem csupán a bevett alkalmakkor, utazásokon vagy családi ünnepeken nyomta le az exponálógombot, de a műfajokat vegyítve készített fotókompozíciós gyakorlatot egy budapesti légoltalmi árokrendszerről vagy éppen divatfotónak is beillő csendéletet feleségének a Balatonban sétáló szüleiről.”
A kiállítás megtekinthető 2024. szeptember 29-ig, naponta 10-19 óráig Kőszegen, a Táblaház utca 9. szám alatt.
Szöveg és fotók (galéria belsők): Szabó Béla
A kiállított képek Lissák Tivadar alkotásai