Magyar királyok és uralkodók 5.
Az igencsak termékeny, magát sokféle műfajban kipróbáló Nemere István ezúttal Tihanyi István és Vitéz Miklós szerzői név alatt Magyar királyok és uralkodók címmel megjelentetett könyvsorozatában történelmünk 1918-ig tartó időszakát dolgozza fel.
A sorozat 8. kötete II. András (vagy II. Endre) és IV. Béla uralkodását mutatja be. A XIII. századi Magyarország két meghatározó uralkodójáról van szó, királyságuk többszörös cezúrát jelentett államunk történetében. II. András idejére esik – a gyakori birtokadományozás következtében – a birtokviszonyok eltolódása az arisztokrácia javára. Ez a nyugat-európai trendhez hasonló állapotot eredményezett. Az adományok és a tisztségek java részét Merániai Gertrúd királyné német környezete kapta, mely kiváltotta a nemesi tábor másik felének ellenérzését, és a királyné, valamint számos híve meggyilkolásához vezetett. A királyi megtorlás viszonylag enyhe volt: nyilván nem akarta a király a feszültséget robbanásig hevíteni.
Miként Angliában Földnélküli Jánost a bárók a fejedelmi hatalmat korlátozó Magna Charta Liberatum (Nagy Szabadságlevél) kiadására kényszerítették, úgy járt II. Andrást is az Aranybullával, mely az arisztokrácia nyomására született meg 1222-ben. Az oklevél a nemesi jogokat garantálta, lehetőséget biztosított számukra a királlyal való szembeszegülésre. Az Aranybullát többször módosították, kiszélesítették a jogkörét, s belevették az egyházi jogokat is (a főpapság természetesen az arisztokraták közül került ki). A nemesi-papi társadalom és az uralkodó konfliktusa akár a király kiátkozásához is vezethetett. A királyi szerviensekből lett köznemesség kezdeményezése megalapozta a későbbi nemesi vármegye rendszert.
Külpolitikájában is energikusnak mutatkozott: részt vett a keresztes hadjáratban, és behálózta az egész Balkán-félszigetet. Második házasságát dinasztikus célzattal kötötte Courtenay Jolánnal, azt remélve, hogy ez utat nyit számára a Konstantinápolyi Latin Császárság elnyeréséig, de ez nem jött össze neki, hiába volt az apósa a császár. Harmadszor is megházasodott, neje az Este házbeli Beatrix lett, aki túlélte ugyan a férjét, de menekülnie kellett az udvarból. Gyermekeit szerencsés kézzel házasította ki András, ami szintén hasznot hozott a külpolitikában.
Fia, IV. Béla utólag leszámolt azokkal, akiket bűnrészesnek tartott édesanyja, Gertrúd meggyilkolásában, és kísérletet tett az eladományozott földek visszavételére, de ez kiváltotta az urak ellenállását.
Az ország hamarosan végveszélybe került, lévén elérte a mongol támadás. Az előlük menekült kunok befogadása – vándorló életmódjuk miatt – kivívta a lakosság ellenérzését. Fővezérüket – kémnek vélvén – megölték, mire a kunok rabolva-pusztítva elhagyták az országot.
Számos hadi hiba vezetett a muhi tragédiához. Barbár pusztítás után a mongolok kivonultak, hatalmas anyagi és emberi veszteséget okozva. A kialakult katasztrofális helyzet a király politikáját gyökeresen megváltoztatta, ami nem csoda, hiszen újjá kellett építeni egy országot. Már nem törekedett a birtokok visszaszerzésére, inkább adományozott, de kővárak építéséhez kötötte a földadományokat. A kunokat az Alföld fás-füves területeire telepítette, ahol nem okoztak kárt a vetésben. Fiát, Istvánt egy kun főember lányával házasította össze. Mindezt azért, hogy a kunok katonai tapasztalatát és haderejét a magáénak tudhassa, hiszen politikájának középpontjába egy új tatár támadás elhárítására tett intézkedéseket helyezte.
Margit lányát kolostorba adta, amivel az egyháznak kedvezett, de a lányának is, hiszen ő magának is ez volt a kívánsága, s elhivatottságának szintje végül a szentek sorába emelte.
IV. Bélának reorganizálnia kellett a mongol invázió következtében szétzilálódott államapparátust, valamint okos telepítéspolitikával életet lehelnie a gazdaságba. A korszak jellemzője volt a nemesi és paraszti társadalom átformálódása, melyből kialakult a familiaritás, a hűbéri rendszer sajátos magyar változata.
Csiszár Antal
A cikksorozat korábbi részei:
1. rész: Tihanyi István: Árpád és Géza fejedelmek
2. rész: Tihanyi István: István és Orseolo Péter; I. András és I. Béla
3. rész: Vitéz Miklós: Salamon, I. Géza és I. László; Könyves Kálmán és II. István
4. rész: Vitéz Miklós: Vak Béla és II. Géza; III. István, III. Béla, Imre és III. László