Vár rajza karóba húzással
Pápán az Árpádok idején nem emeltek várat, erre csak az itt birtokba jutó Garai család vállalkozik majd, de amit építenek, az inkább csak kastély volt. Az igazi erőd a török közeledtének hírére épül fel két év alatt.
Az építkezés pedig annak a Martonfalvy Imre deáknak a nevéhez fűződik, aki Kemenespálfán született, és 10 évesen került Török Bálint szolgálatába. A tehetséges ifjút bízza aztán meg a duhaj nagyúr, hogy szerezze meg a Ferdinánd király által neki ítélt Szigligetet, amely vállalkozást aztán sikeresen végre is hajtja. Így lesz belőle várkapitány Szigligeten, majd 1541-ben őt is elfogja a szultán urával együtt Budán. Martonfalvy viszont kalandos úton megszökik a rabságból, majd 1543-ban Pápán bukkan fel, ami szintén az enyingi Török család birtoka volt ekkoriban. Látván, hogy a jól prosperáló mezővárost a Garák által épített várkastély nem védheti meg, azonnal hozzáfog a kor szokásai szerint egy földvár építéséhez. Melynek területére esik Pápa, a város egyik része is. A levert tölgyfacölöpök között lévő vesszőfonattal megerősített, sárral lekent földfalakra kör alakú bástyákat, rondellákat is építtet. A vizesárokkal és mocsárral körülvett erődítmény 1543-ban és 1555-ben is az ő vezetésével áll sikeresen ellen a török ostromnak. Az ekkor történteket és Imre deák kalandjait emlékirataiból ismerhetjük meg, a rövid szöveg színes képet ad a török világról, az akkori szokásokról, életmódról is.
A vár három fülesbástyával 1653-ban (Gróf Esterházy Károly Múzeum CC BY-NC-ND)
A Martonfalvy Imre által emeltetett vár Veszprém eleste után fontos szerephez jut Győr, de inkább Bécs védelmében. A 15 éves háború alatt (ekkorra már jórészt korszerű, füles bástyái vannak) 1594 és 1597 között török kézen van, majd 1600-ban a zsold elmaradása miatt fellázadt vallon helyőrsége a töröknek akarja átjátszani. Pápát ekkor szabályosan meg kell ostromolni, végül az életben maradt vallon zsoldosokat karóba húzzák. Ezt ábrázolja meglehetősen plasztikusan Georgius Houfnaglius 1617-es metszete, aki ugyan nem járt a helyszínen, de talán egy korábbi, még a rondellákat mutató rajz alapján kerek, cölöppalánkos bástyákat rajzol az erődítményre. Az előtérben zajló karóba húzás viszont egészen hitelesen van ábrázolva a kor szerszámaival és katonai divatjával együtt.
1600-ban még palánkvár rondellákkal (Gróf Esterházy Károly Múzeum CC BY-NC-ND)
Pápa várát az 1683-ban Bécs ellen induló török elfoglalja még egy rövid időre, legközelebb a Rákóczi-szabadságharc alatt történtek itt hadi események. Akkor viszont csőstül jött a baj, mert nyolcszor cserélt gazdát a vár és a város. Ez utóbbit aztán a császáriak minden impériumváltás után szisztematikusan felgyújtották. Végül aztán Pápát, pontosabban ami a várból megmaradt, Lipót császár lerombolásra, robbantásra ítélte, de az új tulajdonos, Esterházy Antal elérte, hogy inkább kastélyt építhessen belőle. Esterházy Ferenc készítteti el 1743-ban Franz Anton Pilgrammal a terveket, de az építkezésen, ami 1784-ben fejeződik végül be, Fellner Jakab dolgozott a legtöbbet. A neobarokk csodát az 1945 és 1959 között beszállásolt oroszok tették tönkre.
Címlapkép: Kastély épült a vár helyére (Gróf Esterházy Károly Múzeum CC BY-NC-ND)
Pálffy Lajos
Forrás: forumhungaricum.hu