Egyedül a világ ellen

Az ember, akit Ottónak hívnak – filmkritika

az-ember-akit-ottonak-hivtak-film

A svéd változat után itt az amerikai is. Az ember, akit Ottónak hívnak nem másolja szolgai módon az eredetit, de lényegi mondanivalóját tekintve hasonló érzéseket és gondolatokat oszt meg velünk. Tom Hanks szokatlan ebben a szerepben, így viszonylag hamar átvált arra, akit jól ismerünk és szeretünk.

Otto Anderson (Tom Hanks) egy összeférhetetlen alak, aki azonnal nekiront az embernek, ha nem tartja be az utolsó betűig a szabályokat. Olyasvalaki ő, aki egyfolytában ott lohol a nyakukban, és minden apró kihágásunkkal, botlásunkkal szembesít minket. Teszi mindezt meglehetősen dühös és ellenszenves hangnemben, nem csoda, ha mindenki tart tőle, Otto finoman szólva sem örvend túlzottan nagy népszerűségnek. Egyetlen emberrel volt elnéző, megértő és kedves, de szeretett felesége nemrég eltávozott az élők sorából, és amikor a munkahelyéről is nyugdíjba megy, kicsúszik a lába alól a talaj, nem talál a továbbiakban értelmet az életének.

az-ember-akit-ottonak-hivnak-film

Úgy dönt, önkezével vet véget életének, amit ugyanolyan precízen megtervez, mint minden mást, ám a procedúrában megzavarja a szemközti szomszédba beköltöző spanyolajkú család. Láthatóan a feleség, Marisol (Mariana Trevino) hordja a nadrágot, aki ellentmondást nem tűrve kezdi meg a jószomszédi kapcsolatok ápolását, ezúttal Ottót kergetve az őrületbe. Nem hajlandó elnézni a férfi rigolyáit, folyton rendre utasítja, és megköveteli tőle, hogy mindenkivel kedves legyen, „hősünk” pedig azon kapja magát, hogy bár még mindig erősen foglalkoztatja a halál gondolata, egyre többször érzi úgy, talán mégsem annyira felesleges, és nincs mások terhére.

2016-ban került a magyar mozikba a regény alapján készült Az ember, akit Ovénak hívnak című film, amely Svédország hivatalos Oscar-nevezettje volt. Több díjat is nyert, de 30 millió dolláros összbevételével nem váltotta meg a világot, ugyanakkor aki látta, az túlnyomórészt szerette, mint ahogyan mi is. Még 2017-ben csapott le rá a Tom Hanks‒Rita Wilson (házas)páros, de különböző okok, majd a Covid miatt csak 2022-ben készülhetett el a hollywoodi változat.

az-ember-akit-ottonak-hivnak-film

Bár a skandináv fekete humort nélkülöznünk kell, sok a közös pont Ovéval. Eredendően mindkét figura szerethető, de az élet megedzi őket, a világ felgyorsulása, az emberek közömbössé válása egymás iránt, a rokonok, barátok, ismerősök elvesztése, de legalábbis szemük láttára történő leépülése mind olyan dolgok, melyek még inkább előhozzák belőlük az átlagember számára furcsának, idegesítőnek ható énjüket. Mániákusan ragaszkodnak a rendhez és a szabályokhoz, a szokásaik rabjává válnak, mindent precízen, pontosan hajtanak végre, érzelmeiket pedig egyre nehezebben mutatják ki. Egyébként nincsenek is túl nagy elvárásaik másokkal szemben, de képtelenek elfogadni, hogy az emberek többsége meglehetősen lazán kezeli az együttélés szabályait, és teljesen felnőni sem mindenkinek sikerül.

az-ember-akit-ottonak-hivnak-film

Már a svéd változatot is szokás volt a Gran Torinóhoz hasonlítani, és igazán most sem tévedünk nagyot, nagyjából annyi különbség van Otto Anderson és Walt Kowalski története között, mint amennyi általában a Tom Hanks és a Clint Eastwood által alakított karakterek, illetve filmjeik között. Az alapsztori igazából mindenhol és mindenhogy működik, az emberi természetet illetően nincsenek égbekiáltó különbségek a világ különböző pontjain (az egyes kultúrákban), az alkotóktól függ, hogy mit hoznak ki belőle, hogy mit akarnak kihozni belőle. Hanksről egyébként sem hinné el senki, hogy két órán keresztül zaklatni fog másokat az agymenéseivel, így hamar le is tesz erről a szándékáról. Az ember, akit Ottónak hívnak egy elgondolkodtató, vicces, itt-ott megkönnyezős és drámai, nem egyszer pedig romantikus film. Nem egy Forrest Gump, de a Tom Hanks-életmű egyik kedves, szerethető darabja.

Hujbi
Forrás: hetediksor.hu

2024.08.28